Kredyt hipoteczny, wkład własny, miesięczne raty – o czym jeszcze należy pamiętać? Kupno nieruchomości w polskim prawie musi być opatrzone aktem notarialnym. Jest to niezbędny element przekazania własności. Oczywiście odpłatny. Kto ponosi koszty notarialne przy zakupie bądź sprzedaży mieszkania? I ile one wynoszą w 2021 roku?
Co składa się na koszty notarialne?
Na sumę kosztów okołokredytowych składają się opłaty sądowe, w Urzędzie Skarbowym, bankowe oraz koszty notarialne określane mianem taksy, którą pobiera notariusz. Działania te obejmują dokumentowanie czynności prawnych i to właśnie od nich zależy wartość transakcji. Co składa się na koszty notarialne?
Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wynagrodzenie notariusza. Wysokość taksy opiera się wartości transakcji. Tutaj musimy wliczyć wszelkie czynności notarialne, które notariusz wykona, np. spisanie w formie aktu notarialnego umowy przedwstępnej sprzedaży lub umowy sprzedaży nieruchomości (umowy przeniesienia własności nieruchomości). Płatności za te czynności dokonuje się od razu po podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania. Należy jednak wiedzieć, że wysokość wynagrodzenia rejenta jest regulowana ustawą. Maksymalna stawka, jaką notariusz może wziąć, to 6 770 zł plus 0,25 procent nadwyżki od wartości powyżej 2 000 000 zł.
Oprócz wynagrodzenia notariusza do kosztów notarialnych musimy doliczyć opłaty sądowe oraz podatki. Między innymi VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych. Natomiast opłaty sądowe są zależne od tego, czy dla danej nieruchomości założona jest księga wieczysta i jakie zawiera ona wpisy.
Kto ponosi koszty notarialne przy zakupie lub sprzedaży mieszkania?
Nie ma przepisów, które by określały, kto ma ponieść koszty notarialne – kupujący czy sprzedający. Jednak zwyczajowo przyjęło się, że pokrywane są one przez osobę kupującą. Należy za to wspomnieć, że ta sytuacja odnosi się do sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.
W przypadku mieszkania kupionego od dewelopera, koszty notarialne zazwyczaj ponosi osoba sprzedająca. Chociaż zdarza się, że koszty zostają podzielone między sprzedawcę i kupca. Podobnie w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Ustalenie, kto ponosi koszty notarialne jest kwestią indywidualną. Najczęściej jednak, to osoba kupująca ponosi koszty, dlatego jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania, to musimy się z tym liczyć. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat czynności związanych z zakupem mieszkania i niezbędnymi finansami? Skontaktuj się ze specjalistą kredytowym kredytwroclaw.pl, który odpowie na Twoje pytania.